Periodontoloģija ir viens no stomatoloģijas virzieniem, kas nodarbojas ar zoba balsta aparāta, t.i. periodonta ārstēšanu un profilaksi. Periodonts ir viens no audu kompleksiem, kas atrodas apkārt zobam un nodrošina tā fiksāciju žokļa kaulā. Tas sastāv no smaganas, saišu aparāta un žokļa kaula, kurā atrodas zobu saknes. Ja ir iesaistīti tikai smaganas mīkstie audi, tad tas ir gingivīts. Gingivīts ir smaganu iekaisums, kas rodas mīkstā aplikuma vai zobakmens mīkstā aplikuma rezultātā. Galvenie slimības simptomi ir sarkanas, pietūkušas, asiņojošas smaganas ne tikai tīrot un “diegojot” zobus, bet arī ēdot, kožot. Ja gingivīts netiek ārstēts, tas var progresēt periodontītā. Šīs saslimšanas rezultātā zobus aptverošā kaula daudzums samazinās, zobi kļūst kustīgi vai pārvietojas, un tos varat zaudēt.

Periodontīta iemesli – vispirms tas ir zobakmens, nepareizs sakodiens vai kļūdas protezēšanas kvalitātē. Ja periodontītu savlaicīgi neaizārstē, iekaisuma process veicinās zobu izkustēšanos un izkrišanu, var būt nepieciešama ķirurģiska ārstēšana. Periodontologs iztīra inficētos audus zem smaganām. Šī ārstēšana paaugstina izredzes glābt zobus. Pamanāmie simptomi, kas varētu liecināt, ka Jums ir kāda no smaganu saslimšanām ir – apsārtušas, iekaisušas smaganas, kas asiņo, kad tām pieskaras zobu tīrīšanas laikā ar zobu birsti un zobu diegu, slikta elpa, sāpes smaganās. Pie speciālista jādodas arī tad, ja zobu “diegošanas” vai tīrīšanas laikā tiek konstatēta asiņošana, taču pacientam nav nekādu citu sūdzību, nav sāpju. Jums nepieciešama steidzama konsultācija pie stomatologa, ja ir novērojamas šādas pazīmes:

  • smaganu asiņošanu zobu tīrīšanas laikā
  • nepatīkamu smaku no mutes
  • zobus klāj tumšs aplikums
  • pietūkst smaganas
  • atkailināti zobu kakliņi
  • zobi sākuši kustēties

Smaganu izmeklēšana ir vienkārša procedūra, kas norit bez sāpēm. Periodontologs ar speciālu instrumentu izmēra smaganu rievas dziļumu. Ārkārtīgi svarīgi ir pievērst uzmanību jebkurām smaganu problēmām un savlaicīgi tās ārstēt. Būtiski izmeklēšanas laikā ir veikt arī rentgena uzņēmumu, jo zobus aptverošā kaula samazināšanos un izmaiņas nav iespējams noteikt tikai ar instrumentu palīdzību.

Ikvienam nepieciešama regulāra profesionāla mutes dobuma, tai skaitā smaganu pārbaude 2 reizes gadā. Dodieties pie mutes higiēnista vai periodontologa un lūdziet, lai veic pilnīgu mutes dobuma izmeklēšanu, kas ietver smaganu rievas dziļuma noteikšanu pie katra zoba, kā arī rentgenoloģisku izmeklēšanu, jo tikai tā iespējams noteikt kaula līmeni pie zobiem.